اخبار

سامانه ثبت‌نام پژوهشگران مستقل راه‌اندازی شد

سامانه ثبت‌نام پژوهشگران مستقل راه‌اندازی شد

دبیرکل شورای عالی عتف گفت: پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشگران مستقل راه‌اندازی و عملیاتی و پژوهشگری به عنوان یک شغل مستقل شناخته شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف پیمان صالحی امروز (سه شنبه) در نشست خبری تشریح فعالیت‌های شورای عالی عتف اظهار داشت: پایگاه اطلاع‌رسانی طرح ساماندهی پژوهشگران مستقل کشور به نشانی flr.atf.gov.ir در دسترس است.

وی در ادامه به روند تدوین و تصویب آیین‌نامه ساماندهی پژوهشگران مستقل کشور پرداخت و گفت: ۲ جلسه در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با موضوع پژوهشگران مستقل برگزار شد. اصل این موضوع در سند تحول دولت ذیل فصل ششم اقدام ۵ ذکر شده است.

صالحی تاکید کرد: بر اساس جلسات شورای عالی عتف با حضور رئیس جمهوری مقرر شد ایین نامه احرایی تدوین و در کمیسیون دائمی شورای عالی عتف مصوب شود.

وی در تشریح آبین نامه یادآور شد: ساماندهی پژوهشگران مستقل کشور شامل این موضوع است که پژوهشگران مستقل به عنوان شغل حرفه‌ای در نظام اداری کشور پذیرفته شده اند، این افراد نباید در یک دستگاه دولتی یا خصوصی شاغل باشند و برای آنها بیمه داده شود، فرد باید دانش آموخته ارشد و دکتری باشد.‌ این افراد می توانند به عنوان پژوهشگر همکار با دانشگاه‌ها یا دستگاه‌ها فعالیت کنند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: آیین‌نامه بیمه و مالیات پژوهشگران مستقل بر اساس طبق قوانین جاری کشور مشخص است و همکاری پژوهشگران در طرح های پژوهشی به عنوان سابقه شغلی تلقی می شود.

وی گفت: همه این پژوهشگران بر اساس نظام رتبه‌بندی در ۴ سطح سطح‌بندی می شوند. این افراد همه در صورت کسب ۲۵ امتیاز در بدو ورود به عنوان پژوهشگر مستقل سطح ۴ هستند و در صورت کسب امتیازهای لازم تا سطح ۱ ارتقا می یابند.

صالحی یادآور شد: در آیین‌نامه ساماندهی پژوهشگران مستقل شورای راهبری پیش‌بینی شده است. رئیس شورا نایب رییس شورای عتف یعنی وزیر علوم است و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر کار، رفاه اجتماعی، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس دانشگاه آزاد از جمله اعضای این شورا هستند.

معاون پژوهشی وزارت علوم در مورد روند بررسی و تأیید پژوهشگران مستقل گفت: هیات مرکزی بررسی صلاحیت در دبیرخانه شورای عالی عتف وظیفه بررسی پرونده های رسیده را بر عهده دارد و پرونده‌ها را برای ارتقا  را بررسی می کند. اگر تعداد پرونده ها زیاد شد کارگزارانی در دانشگاه ها این روند بررسی ها انجام می دهند.

دبیرکل شورای عالی عتف یادآور شد: دستورالعمل نحوه امتیازدهی و  اعطای گواهی پژوهشگران مستقل هم در آیین‌نامه ذکر شده است. کسی که می‌خواهد پژوهشگر مستقل بشود باید امتیازات لازم را بر اساس آیین‌نامه کسب کند.

به گفته صالحی مدارک ثبت نام شامل مدارک عمومی، مدارک دانش‌آموختگی و سوء پیشینه در سایت  https://flresearcher.atf.gov.ir/user/login شده است.

۲۳ اسفند ۱۴۰۲ ۱۱:۳۴
تعداد بازدید : ۱۰,۸۷۲